Jak vybrat

Espressa

Jak vybrat ten nejlepší espressovač

Zdravím všechny příznivce espressa. Jmenuji se Filip, jsem majitelem kavárny a rukama mi tudíž prošlo už mnoho espressovačů. Samozřejmě si připravuji svou oblíbenou kávu i doma a přátelé se mě často ptají jak vybrat ten správný přístroj pro domácí použití. Myslím, že je velice jednoduché připravit si výbornou kávu doma.

Jestli jste už také zahlceni všemožnými technickými informacemi ,nezoufejte! Připravil jsem pro Vás stručného a jasného průvodce, takže můžete za chvilku vědět “co je co”.

Pro začátek se rozhodněte, jaký druh přístroje je pro Vás ten pravý. Většinou si lidé vybírají mezi těmito typy:

V zásadě jsou dva typy espressovačů, které jsou vhodné pro domácí použití. Tyto 2 typy jsou:

  1. Parní
  2. S pumpou

Espressa

Jsem si jistý, že je Vám jasné že každý typ espressovače dělá trochu jinou kávu a také víte, že silná káva NENÍ to samé jako espresso.

Parní Espressovač

-spousta lidí (ke kterým se připojuji i já) nepovažuje tento přístroj za skutečný espressovač, ale spíše za lepší verzi kávovaru. Takže jestli berete přípravu espressa vážně, tento druh přístroje nedoporučuji. Parní espressovač nikdy nevyprodukuje dost tlaku a správnou teplotu vody na to, abyste z toho dostali to autentické espresso s pěnou navrchu. Spíš budete mít silnou kávu. Tento přístroj se ale může dobře hodit na přípravu cappucina. Počítejte s tím, že mléčnou pěnu neuděláte naráz jako kávu a budete potřebovat hrnek (nejlépe kovový), ve kterém mléko napěníte. Ale o Cappucinu snad až jindy.

S pumpou

Tohle je ten typ přístroje, který dělá skutečné espresso jednoduše řečeno pumpováním vody z ohřívače a jejím protlačením skrz mletá zrna. Většina espresso barů a kaváren používá tento typ přístrojů (nejinak i u nás).

Tady je několik variant espressovačů s pumpou:

Polo-automatické

-tenhle přístroj uvidíte například ve Starbucks. Je mnohem jednodušší na ovládání, zatímco Vaším úkolem je umlít kávová zrna a vmačkat je do filtru. Pak jenom zmáčknete tlačítko na extrakci. Když vidíte, že teče správně tmavá a krémová káva a už máte dostatečné množství v hrnku, zmáčknete opět to samé tlačítko a káva přestane téct. Jednoduché, ne?

Tady bych osobně doporučil Espresso DeLonghi EC850. Je to perfektní přístroj s pumpou, který nestojí víc než lepší parní espressovač a udělá velmi podobnou kávu jako ve Starbacks (bez zruinování Vaší peněženky, samozřejmě).

Automatické

– jsou hodně podobné polo-automatickým, ale nemusíte zmáčknout tlačítko, abyste zastavili tok kávy, když už máte v hrnku dost. Ale stejně musíte kafe umlít a našťouchat do filtru a filtrovou hlavici potom umít. Pokud si tedy nepořídíte espressovač na kapsle, který je snadnější na čištění.

K dosažení dobrého espressa nepodceňujte dobrý mlýnek na kávu (kromě Super automatických, které jej mají zabudovaný). Dobré mlýnky viz. konec stránky.

Super automatické

– tenhle přístroj udělá všechny práce automaticky, včetně umletí kávy, našťouchání kávy do filtrovací hlavice, uvaření vody. Protlačí vodu skrz umletou kávu za pomoci toho správného tlaku a dokonce vyhodí použitá kávová zrna do vnitřního odpadního boxu. Určitě nejpohodlnější espresso přístroj v porovnání s těmi ostatními typy, ale samozřejmě na sobě bude mít přilepenou i vysokou cenu.

V téhle kategorii můžu doporučit DeLonghi Magnifica ESAM3200, který je za dost dobrou cenu v porovnání cena/výkon.

Espressovače s pístem
-tohle je starší verze espressovače s pumpou a je ruční! Na tomto přístroji jsem se hodně naučil, ale stálo mě to pevné nervy, než jsem získal cvik a byl schopný udělat konzistentně dobrou kávu. I v začátcích kavárníka jsem se hodně zapotil s obecenstvem za zády, ale doma to máte o to jednodušší. Takže jak se s “tím” zachází? Jednodušše řečeno vtlačíte horkou vodu skrz mletou kávu za pomocí páky. Jak říkám, chce to hodně učení formou pokusů a omylů, než uděláte pokaždé dobré espresso, takže nedopuručuji tento typ pro začátečníky. A kromě toho, dělat espresso s touhle mašinou pro několik hostů dá dost práce. Jestli jsem Vás neodradil, dobrý přístroj za přijatelnou cenu je Guzzanti GZ-23.

Snad pro Vás byl tento přehled snadno stravitelný a pochopitelný. Abych Vám to ještě ulehčil, uvádím další doporučené přístroje zde:

Espresso DeLonghi BCO420
Espresso Bosch Tassimo TAS3205
Espresso Saeco HD8753-94
Espresso Krups Espresseria Automatic
Espresso DeLonghi EC850
Espresso DeLonghi EC680

 

Kávomlýnky

Kávomlýnek Krups GVX242
Kávomlýnek Bosch MKM6003
Kávomlýnek DeLonghi KG89